Porady

Ściany dwuwarstwowe

Ściany dwuwarstwowe to najczęściej stosowana technologia budowy domu. Są łatwe do wykonania oraz stosunkowo niedrogie. A przede wszystkim - ciepłe. Można w tej technologii wznosić nawet domy pasywne. Można również ocieplać domy drewniane oraz wzniesione w technologii szkieletowej.

rock_2_warstwowe.jpg

Konstrukcja ściany
Ściany dwuwarstwowe składają się z murowanej warstwy nośnej orazodpowiednio grubej izolacji, którą może być wełna mineralna lubstyropian. Można wznosić je na dwa sposoby: w technologii lekkiejmokrej, nazywanej obecnie bezspoinowym systemem dociepleń (tzw.BSO) oraz lekkiej suchej. Opiszemy tu jedynie w dużym skrócie, naczym one polegają, gdyż systemom dociepleń poświęcone będąoddzielne foldery.

Technologia lekka mokra polega na przyklejaniu do ścian izolacjitermicznej o niewielkiej wadze i pokrywaniu jej na mokro tynkiem.Sucha zaś, na mocowaniu izolacji, bez konieczności jej przyklejania -pomiędzy profilami rusztu oraz wykańczaniu bez użycia wody - np.deskami drewnianymi lub sidingiem z PVC.
Materiały konstrukcyjne i izolacyjne muszą być tak dobrane, abywspółczynnik przenikania ciepła ściany nie był wyższy niż 0,3W/m2K, co jest wymagane przepisami. Jednak im parametr ten jestmniejszy, tym lepiej, ponieważ przegroda jest "cieplejsza".
Obie metody mają swoje wady i zalety, ale jedną najważniejsząwspólną cechę: wykonane zgodnie z regułami sztuki budowlanej tworząbardzo ciepłe i trwałe przegrody. Koszty inwestycji można podzielićna etapy: w pierwszym muruje się ściany i przykrywa budynek dachem,w drugiej zaś mocuje izolację termiczną i całość wykańcza tynkiemszlachetnym lub okładziną.

Ściana nośna
Zewnętrzna ściana nośna stanowi podporę dla stropów i dachu,przenosi też ciężar innych elementów konstrukcyjnych na fundamenty.Może być wymurowana z: cegieł lub pustaków ceramicznych, betonukomórkowego, silikatów (tutaj także oprócz cegieł są bloczki) lubkeramzytobetonu. Szczególnie popularna jest ceramika - wybieraćmożna między pustakami MAX lub UNI, albo użyć pustakówporyzowanych, o lepszych parametrach izolacyjności cieplnej.Spośród betonów komórkowych na pierwsze miejsce wysuwają się białebloczki, pozbawione domieszek popiołów lotnych.
Elementy muruje się tradycyjną zaprawą cementowo-wapienną o grubychspoinach (zazwyczaj ok. 12 mm) lub droższą, ale mającą lepsząizolacyjność - zaprawą ciepłochronną. Elementy dokładne wymiarowo,jak np. bloczki z betonu komórkowego łączy się cienkowarstwowązaprawą klejową. Można też murować tylko na spoinę poziomą. Do tegocelu nadają się bloczki z wyprofilowanym na węższym boku wpustem iwypustem. Te wyżłobienia pozwalają bowiem na stabilne połączenieelementów ściennych bez zaprawy.

Elementy ścienne należy układać w kolejnych warstwach zprzesunięciem o ok. 10 cm. Oznacza to, że pionowa spoina międzynimi nie wypadnie w jednej linii. Grubość ściany nośnej powinnazazwyczaj wynosi min. 24 cm. Taką szerokość mają pustaki i bloczki.Jeśli natomiast ścianę wznosi się z cegieł, muszą być układanetylko główkowo (RYS!) - czyli prostopadle do lica muru.


Izolacja cieplna

Do ocieplania ścian dwuwarstwowych używa się styropianu lubwełny mineralnej o grubości od 12 do 20 cm. Materiał mocuje się dościan zewnętrznych na klej. Połączenie można wzmocnić kołkami,jednak w przypadku domów jednorodzinnych nie jest to konieczne.Ocieplenie z wełny układa się trudniej niż ze styropianu. Może teżwnikać w nie wilgoć, dlatego powinny być wykańczane tynkamiparoprzepuszczalnymi. Stosuje się zatem cienkowarstwowy tynkmineralny, silikatowy lub silikonowy.

Jedną z funkcji izolacji jest też likwidacja mostkówtermicznych, czyli miejsc zwiększonej ucieczki ciepła. Powstają onew murze w miejscach tradycyjnych, szerokich spoin oraz tam, gdziesą elementy betonowe, czyli nadproża i wieńce. Zresztą, abyzachować taki sam współczynnik przenikania ciepła dla całej ściany,wielu producentów zarówno betonu komórkowego, jak i ceramikioferuje nie tylko elementy murowe, ale także uzupełniające.

Miejscami szczególnie narażonymi na powstawanie mostkówtermicznych są narożniki ścian zewnętrznych. Dlatego miejsca tepowinny być szczególnie starannie okryte materiałemizolacyjnym.

Kluczowym momentem w układaniu ocieplenia jest początek prac.Wówczas musi zostać przymocowana do ściany konstrukcyjnej listwatzw. startowa lub początkowa - wykonana z aluminium - na którejoparta będzie cała izolacja. Listwa musi być szczególnie staranniewypoziomowana, bowiem korekta układu płyt izolacji w kolejnych jejrzędach jest bardzo utrudniona.Elewacja

Po ociepleniu ściany konieczne jest wykończenie jej w takisposób, by budynek był nie tylko estetyczny, ale też aby izolacjanie uległa zawilgoceniu i zniszczeniu. Najczęściej stosuje sięszlachetne tynki cienkowarstwowe. Przed położeniem tynku warstwaocieplenia musi zostać pokryta zaprawą klejową, w której zatapiasię siatkę zbrojącą z włókna szklanego. Ma to na celu wzmocnieniepowierzchni ściany i poprawienie przylegania tynku.

Wybór kolorów i faktury tynków jest bardzo bogaty. Można teżnałożyć tynk niebarwiony i po jego wyschnięciu pomalowaćściany.

Znacznie mniej popularne jest wykończenie ściany sidingiem ztworzywa lub oblicówką drewnianą. Takie rozwiązanie spotyka sięnajczęściej na terenach podmiejskich, w domach ocieplanych metodąlekką-suchą. Niesłusznie jest ono uważane za mniej eleganckie orazgorsze.

Normal 0 21 false false false MicrosoftInternetExplorer4 /*Style Definitions */ table.MsoNormalTable{mso-style-name:Standardowy; mso-tstyle-rowband-size:0;mso-tstyle-colband-size:0; mso-style-noshow:yes;mso-style-parent:""; mso-padding-alt:0cm 5.4pt 0cm 5.4pt;mso-para-margin:0cm; mso-para-margin-bottom:.0001pt;mso-pagination:widow-orphan; font-size:10.0pt; font-family:"TimesNew Roman"; mso-ansi-language:#0400; mso-fareast-language:#0400;mso-bidi-language:#0400;}

Cokół ściany dwuwarstwowej

Również ta część budynku musi być izolowana termicznie.Ocieplenie oprócz swojej podstawowej funkcji musi też byćnienasiąkliwe, gdyż ma ono kontakt ze stale wilgotnym gruntem.Najczęściej stosuje się więc płyty z polistyrenu ekstrudowanego XPSlub styropianu EPS P. Ocieplenie można także wykonać z wełnymineralnej, przeznaczonej do kontaktu z gruntem. Jest ona odpornana wilgoć.

Wykończeniem cokołu może być tynk cienkowarstwowy. Możliwe jestjednak wykonanie cokołu w technologii trójwarstwowej. Wówczaswarstwą elewacyjną są zazwyczaj cegły klinkierowe lub płytkiokładzinowe - klinkierowe albo kamienne. Ponieważ waga cegieł jestdość duża, konieczne jest wykonanie poniżej poziomu gruntu konsoliwsporczej związanej ze ścianą fundamentową. Konsolę zazwyczajwykonuje się jako żelbetową belkę o przekroju prostokątnym lubtrójkątnym, połączoną z fundamentem zabetonowanymi kotwami.


Podsumowanie

Chociaż ściany dwuwarstwowe są, jak wspomnieliśmy, bardzopopularne, to jednak nie można powiedzieć, iż rozwiązanie to nie maminusów.

Zbierzmy jednak najpierw zalety. Ściany - dzięki warstwieocieplenia - dobrze izolują termicznie. Można je wznosić w dwóchetapach: najpierw murowanie warstwy nośnej, potem zaś ocieplenie iwykończenie. Fundamenty węższe niż w przypadku ścian jedno- itrójwarstwowych są tańsze. Mniejszy jest zresztą w ogóle - wporównaniu do ścian trójwarstwowych - koszt zarówno materiałów, jaki robocizny.

Podstawową wadą jest konieczność kilkumiesięcznej przerwytechnologicznej przed mocowaniem izolacji, budynek powinien bowiemnieco osiąść.

Przykładowe rozwiązania:
- Pustaki z betonu komórkowego gr. 30 cm + izolacja termiczna zestyropianu gr. 8 cm - U=0,26 W/m2K
- Pustaki z ceramiki poryzowanej gr. 18,8 cm + izolacja termicznaze styropianu gr. 12 cm - U=0,28 W/m2K
- Pustaki silikatowe gr. 18,0 cm + izolacja termiczna ze styropianugr. 12 cm - U=0,29 W/m2K
- Bloczki betonowe gr. 20 cm + izolacja termiczna z wełnymineralnej gr. 18 cm - U=0,2 W/m2K
- Cegły ceramiczne pełne gr. 25 cm + izolacja termiczna z wełnymineralnej gr. 18 cm - U=0,19 W/m2K
Cegły silikatowe pełne gr. 25 cm + izolacja termiczna z wełnymineralnej gr. 18 cm - U=0,19 W/m2K
- Cegły kratówki gr. 25 cm + izolacja termiczna z wełny mineralnejgr. 18 cm - U=0,19 W/m2K
- Pustaki ceramiczne szczelinowe gr. 25 cm + izolacja termiczna zwełny mineralnej gr. 18 cm - U=0,18 W/m2K
- Beton komórkowy gr. 24 cm + izolacja termiczna z wełny mineralnejgr. 18 cm - U=0,18 W/m2K

We wszystkich przykładach warstwą wykończeniową jest tynk mineralnygr. 1,5 cm.

Porady

Trwa ładowanie...

Inspiracje

Trwa ładowanie...